Hodnocení a ceny
2019-2020
Film Alenka v zemi zázraků byl nominován na cenu Asociace českých kameramanů (AČK) za rok 2018.
Prezentace filmu Alenka v zemi zázraků.
Ekvádor, Peru, Kolumbie:
Film Alenka v zemi zázraků se promítal v Ekvádoru k propagačním a nekomerčním účelům v rámci týdne prezentace ČR a v říjnu 2018 naše ČR velvyslanectví dalo film na festival EU do Peru (Lima), kde sklidil velký úspěch. Dále o film projevili zájem v kulturním centru na velvyslanectví v Kolumbii.
Festival filmů EU v Peru:
Alenka v zemi zázraků byla promítána v Peru v Limě.
Itálie – Miláno:
11.5. 2019 v italském Miláně prezentoval Spolek krajanů a přátel ČR – Milán, při velvyslanectví pro česko-italskou komunitu Associazione dei Connazionali e degli Amici della Repubblica Ceca film: Alenka ve zemi zázraků.
Německo:
Film Alenka v zemi zázraků byl vybrán do finále své kategorie 15. ročníku mezinárodního filmového festivalu CEVMA v Německu (Burbach).
2019
Otakáro M.Schmidt získal od Ministerstva obrany status účastníka 3.odboje (odporu proti komunismu - totalitě).
2017
Autorská a režisérská dvojice – Schmidt/Studničková získali Krameriovu cenu (novinářskou cenu Asociace nezávislých médií) za televizní publicistiku.
Filmy České televize z dílny Otakáro Schmidt/Jana Studničková vyšly ve španělské filmové společnosti Goya Producciones (Serie Historia) pro celý svět.
2015
Filmová společnost Goya Producciones koupila první filmy z dílny Jana Kristina Studničková a Otakáro Maria Schmidt – pro celý svět, zvláště španělsky mluvící země. Společnost Goya Producciones je světovým lídrem v oblasti výroby a distribuce audiovizuálních filmů, obsahujících humanistické hodnoty. Filmy úspěšně šíří po celém španělsky mluvícím světě. Citace ředitele společnosti: „V poslední době jsme se seznámili s tvorbou výjimečných českých tvůrců J.K.Studničkové a O.M.Schmidta. Jejich filmy jsou mimořádné svým obsahem i osobitým tvůrčím zpracováním a společnost Goya Producciones má zájem o dlouhodobou spolupráci s těmito filmaři. Jejich filmy v jednotném stylu jsou vhodné pro naše zájmy v oblasti distribuce, prodeje a vysílání v televizi.
Film České televize - Pražské Jezulátko - prezentován v USA (Washington), na Českém velvyslanectví - – za přítomnosti velvyslankyně Latinské Ameriky.
Film Cyril a Metoděj byl vybrán na festival: XI. International Catholic Festival of Christian Documentaries and TV Programs MAGNIFICAT' 2015 – Belarus - Minsk.
2014
Maďarský premiér a jeho tým a velvyslanectví poslali nótu ohledně filmu Svatý Vojtěch – první český Evropan. Zkrácená citace: „Děkujeme za Vaši práci, která spojuje lidi a národy ve Střední Evropě skrze trvalé křesťanské hodnoty“.
Film Cyril a Metoděj byl vybrán na festival: European Television Festival of Religious (Holandsko).
Z italského Orvieta byl poslán z radnice dopis vedení ČT: „chtěli bychom Vám za italskou stranu organizátorů štafetového běhu Corpus Domini poděkovat za vznik působivého dokumentárního filmu "Corpus Domini" autorů a režisérů Jany K. Studničkové Otakára M. Schmidta, a producenta ČT Patricka Diviše. Tento dokument vystihl a stylově originálně zhodnotil naše dlouholeté poselství o přátelství. Toto poselství navazuje na události eucharistického zázraku, který se stal před 750 lety v Bolseně a je oslavován v nedalekém Orvietu.
2013
Film Pražské Jezulátko bylo představeno v Peru, v Limě za přítomnosti zástupců obou ministerstev zahraničí a kultury.
2012
Nominace na evropskou cenu Per Artem ad Deum za filmy s křesťanskou tématikou, speciálně za film Pražské Jezulátko. Vedoucí oddělení kinematografie - Odbor médií a audiovize Ministerstva kultury (na základě pozvání do evropské soutěže - Cena Papežské rady pro kulturu - Per Artem at Deum) nominovali (s doporučením ministerstva kultury) filmové projekty České televize Otakára M. Schmidta a Jany K. Studničkové (jako první Čechy), s odůvodněním - projekty výraznou měrou přispěly k podpoře kultury, umění, historie a tradice ve spojitosti s náboženstvím, a současně napomohly k posílení kulturních tradic a vazeb v Evropě. Tvůrci nakonec skončili v evropském kontextu za vítězem, kterým se stal legendární hudební skladatel Ennio Morricone.
Institucí dokumentárních filmů IDF byl film Pražské Jezulátko vybrán pro East Silver Market – největší středoevropský a východoevropský trh s dokumentárními filmy.
K tomuto filmu byla vyrobena originální skleněná verze Pražského Jezulátka, která se poté stala darem kardinála Dominika Duky pro papeže Benedikta XVI. za udělení hodnosti kardinála.
DVD s filmem Pražské Jezulátko se stalo jedním z nejúspěšnějších titulů ČT.
Grant udělil primátor Prahy.
2010
Film Svatý Vojtěch–první český Evropan byl vysílán s velkou sledovaností v polské televizi.
2009
Na základě filmu Nejznámější Čech-Jan Nepomucký byla zrestaurována socha Jana Nepomuckého v italských Benátkách a posvěcená kardinálem Miloslavem Vlkem a byly obnoveny svatojánské vodní slavnosti v Praze – Navalis.
2007
Filmový festival AFO – Academia Film Olomouc 2007 (nejstarší festival dokumentárních filmů) udělil hranému dokumentárnímu filmu - Nejsme andělé, jen děláme jejich práci (tajemství a moc jezuitů) – Cenu studentské poroty za nejlepší český populárně-vědecký dokumentární film.
Film o jezuitech - Nejsme andělé, jen děláme jejich práci sklidil úspěch na několika promítáních v Hollywoodu a byl vyžádán dále na několik seminářů v Culver City a Los Angeles.
2000
Distribuční celovečerní hraný film - Eliška má ráda divočinu (výtvarná koncepce, scénář, režie). Premiéra 2.12.1999 Blaník. Film byl nominován na Českého lva ve 4 kategoriích:
výtvarná koncepce - O.Schmidt, kamera - M.Štrba, zvuk - R.Hladík, R.Rondevald, I.Špalj, plakát - D.Foldyna. Film získal Českého lva za zvuk.
1994
scénář - Zahrada je v noci džungle (bakalářská zk. spolu s teoret. prací Lekce Faust) – oceněn Českým literárním fondem za nejlepší původní scénář na FAMU v r. 1994
1993
středometrážní hraný dokument - Jízda svatého Huberta (ČT Ostrava) – scénář a režie (cena za střih, kameru a hranou režii na fest. FAMU 94)